Drvenik

     Drvenik – malebné přímořské letovisko na Makarské riviéře, vzdálené cca 30 km JV od Makarské a 20 km SZ od Gradacu. Je rozděleno na dvě části – Gornja Vala (Horní zátoka), jež je menší a klidnější, a Donja Vala (Dolní zátoka), vzdálené od sebe několik minut chůze podél pobřeží. Apartmány Draga se nachází části Donja Vala.

Několik desítek metrů východně od nádherných oblázkových pláží se až do výšky téměř 800 metrů prudce zdvihají skalnaté masivy Biokova. Tato kombinace dává krajině romantický a nezapomenutelný ráz. V horách jsou zachovalé pozůstatky původní vesnice. Všechny původní stavby jsou již trvale neobydlené, slouží ale místním vinařům jako sklepy. Do hor se můžete vydat zhruba dvě hodiny trvající cestou po značené turistické stezce.

Na návrší na sever od obce zříceniny opevněné protiturecké věže (kula) ze 17. stol. V podhorské části obce zv. Gornji Drvenik stojí gotický, později zbarokizovaný kostel sv. Jiří (Sveti Jura) s vezděnými náhrobními kameny.

V Drveniku je (ostatně jako v jiných letoviscích) velký počet hotelů, apartmánů a restaurací, v Donje Vale pak najdeme i malý supermarket, minimarkety i poštu. Z přístavu vedou pravidelné trajektové linky na nedaleký ostrov Hvar (přístavní místo Sućuraj). Je zde ale rovněž možnost lodní dopravy na Korčulu či na poloostrov Pelješac. Pro přepravu můžete kromě trajektů rijecké společnosti Jadrolinija využít i menších plavidel: Hvar taksina Hvar či Mali Zoran na Pelješac a podél pobřeží. Jak Korčula, tak i Hvar a především Pelješac jsou z Drveniku na dohled. Mimo přepravních společností zde působí i malý námořní spolek Gornjovalski Gusari (Gornjovalští piráti).

Každoročně 16. srpna se v Drveniku koná slavnost ke cti sv. Rocha  „Fešta Svetog Roka“. Začíná dopolední mší v místním kostele, zasvěceném Sv. Rokovi. Po setmění nastává hlavní program – živá hudba a tanec přímo v ulicích – jež mnohdy trvá až do časných ranních hodin. Během této slavnosti nabízejí místní vinaři ochutnávky téměř čehokoliv ze své produkce, u pláže je zdarma k dispozici občerstvení v podobě grilované makrely a sklenky vína (ti náročnější si zde mohou zakoupit čerstvě grilované jehněčí maso) a okolo půlnoci je z pláže odpálen barevný ohňostroj.

Průzračná voda Jadranu, jejíž teplota se zde v létě pohybuje okolo 25 °C, Vás přímo vyzývá k osvěžující koupeli a vodním radovánkám. Kromě oficiálních vymezených pláží můžete využít i nedaleké skalnaté pobřeží a nabízí nádherné možnosti k potápění. Chcete-li se věnovat jiné zábavě, např. vodním sportům, můžete využít místní půjčovnu, jež nabízí kromě malých dřevěných člunů, kajaků a šlapadel i motorové čluny, vodní skútry, vodní lyžování nebo jízdu na banánu. K dispozici je rovněž zapůjčení kol, ranní rybaření na moři, profesionální potápění či rozličné hromadné výlety lodí.
Drvenik je místo s vysokou sluneční aktivitou a velkým počtem slunečných dnů. Občas sem z moře zavane i silný vítr – bóra (chorvatsky bura).

Po pobřeží vede pěkně upravená promenádní pěší cesta, která spojuje Drvenik s  částí Drvenik – Gornja Vala, tak se sousedním větším letoviskem Zaostrog.